Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Plaga e basteve në sport dhe veçanërisht në atë të tenisit është rikthyer në sportin e raketës. Autoritetet spanjolle kanë arritur të zbërthejnë një rrjet që merrej me vendosjen e basteve dhe trukimin e ndeshjeve të tenisit. Ata vendosnin shumë të mëdha parash për këto ndeshje të trukuara.
Personat që ishin vënë në shënjestër dhe janë ndaluara nga policia ishin më së shumti armenë, përfshi edhe 28 tenistë profesionistë. Madje njëri prej tyre ka marrë pjesë në grad slam të US Open vitin e kaluar.
Për momentin, në pranga kanë prëfunduar 15 vetë, por të hetuar janë 68 persona. I vetmi emër “big” që është përmendur deri më tani si i përfshirë në skandal është Marc Fornell Mestres, fitues i dy turneve Challenger dhe që ka si renditje më të mirë vendin e 236-të në botë. Ai akuzohet se ka opatur rolin ë ndërmjetësit mes organizatës armene dhe tenistëve.
Sipas Europol, organizata ka korruptuar tenistët profesionistë për t’u garantuar atyre rezultate të paracaktuara dhe fituar shuma të mëdha parash. Madje ata kanë asistuar në ndeshje, në mënyrë që tenistët të respektonin marrëveshjen, duke vendosur baste “live”.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE