Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i krahut Arbër Zeneli do të pranojë vazhdimin e kontratës me Heereneenin me një kusht – nëse i rritet paga, kanë njoftuar mediumet në Holandë.
Zeneli, 23-vjeçar, me skuadrën holandeze ka kontratë deri në verën e këtij viti. Interesim për reprezentuesin e Kosovës kanë shprehur Fiorentina, Napoli dhe Fenerbahçe.
“Sulmuesi kosovar i krahut ka një mundësi të zgjatë kontratën e tij edhe për një vit, por kërkon rritje të pagës. Duke pasur parasysh situatën financiare të Heerenveenit, i cili u përball me një deficit operativ prej 5.7 milionë eurosh sezonin e kaluar, ky opsion nuk është i mundur. Nëse Heerenveeni dëshiron të fitojë diçka prej tij, duhet ta shesë gjatë këtij muaji, në të kundërtën ai do të largohet pa dëmshpërblim në verë”, shkruan “fcupdate.nl”.
Zeneli në 16 paraqitje ka kontribuar me tre gola dhe 10 asistime.
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE