Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kombëtarja e Kosovës po vazhdon rritjen e madhe dhe kjo dëshmohet në çdo ndeshje që po zhvillon.Kosova ka zhvilluar dy takime në muajin mars, me ç’rast ka arritur dy barazime, përcjell GazetaBlic.‘Dardanët’ kanë barazuar me rezultatin 2-2 ndaj Danimarkës në ndeshjen miqësore të zhvilluar me 21 mars në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ si dhe ndaj Bullgarisë me rezultatin 1-1, katër ditë më vonë në të njëjtin lokacion.
Ndeshjet pa humbje kanë ndikuar që kombëtarja e Kosovës të vazhdojë ngritjen në ranklistën e FIFA-s.FIFA para pak çasteve ka publikuar listën e re, ku vërehet se Kosova ka arritur një ngritje prej tre vendeve dhe tani pozicionohet në vendin e 127’të – tre vende ,ë lartë se në herën e fundit.Ndërkohë që në periudhën ndërkombëtare ka pasur 150 lojëra në të gjithë globin, gjërat mbeten të ngushta në krye të renditjes botërore të FIFA, pasi tri vendet e parat mbetën të pandryshuara, me Belgjikën në vendin e parë, Francën në vendin e dytë dhe Brazilin si të tretin.

/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE