Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i krahut të djathtë të Real Madridit, Alvaro Odriozola, u detyrua ta linte në gjysmë seancën stërvitore të së premtes në kampin e stërvitjeve Valdebebas, pasi një goditje ia la klavikulën e majtë të thyer.
Real Madridi i ka njoftuar tifozët e klubit se Alvaro Odriozola e ka thyer klavikulën e majtë, përmes një deklarate të postuar në faqen zyrtare të klubit.
“Pas testeve që iu bënë sot lojtarin tonë, Alvaro Odriozolas, nga ekipi mjekësor i Real Madridit, ai është diagnostikuar me frakturë në klavikulën e majtë”, shkruhet në deklaratën e publikuar nga Real Madridi.
Odriozola u rrëzua pas një dueli me Vinicius Junior dhe menjëherë shfaqi shenja dhimbjeje në klavikulën e tij. Ai mori trajtim nga stafi mjekësor i klubit, i cili gjithashtu e vlerësoi shkallën e lëndimit të tij.
Ende nuk dihet nëse futbollisti i Real Madridit do të detyrohet të bëhet operacion ose jo. Nëse operacioni është i detyrueshëm, atëherë Odriozola ta ketë të pamundur të luajë sezon. Megjithatë, edhe nëse zgjedh ndonjë opsion tjetër për trajtim, do ta ketë të vështirë të luajë para se të përfundojë ky sezon.
Gjatë këtij sezoni, 23-vjeçari i ka bërë 22 paraqitje për Real Madridin, gjatë së cilave e ka shënaur një gol dhe i ka asistuar nëntë të tjera.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE