Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Milani thuhet se e vlerëson Patrick Cutronen në 30 milionë euro pasi italiani nuk po gjen hapësira pas transferimit në janar të Krzysztof Piatek.
Cutrone shihej si një sulmues me të ardhme të madhe në taborin e Rossonerëve, por situata tashmë thuhet se ka ndryshuar.
Sulmuesi italian ka filluar vetëm 14 nga 31 ndeshjet e tij për Milanin këtë sezon dhe pasi u bllokua në formacionin titullar nga Gonzalo Higuain më parë, tani është eklipsuar nga Piatek.
Kjo situatë ka bërë që disa klube të shprehin interesim për sulmuesi 20-vjeçar italian, ku Torino thuhet se e pëlqen shumë.
Cutrone nuk po gjen hapësira pas ardhjes së Piatekut (Foto: Getty Images)
Sipas mediumit Corriere della Sera, Torino pëlqen shumë Cutronen dhe Milani i ka vendosur çmimin e largimit lojtarit.
Gazeta paralajmëron se drejtuesit fillimisht donin ta përmirësonin pagën prej 1.2 milionë eurosh të lojtarit, por kanë hasur në bllokada dhe tani po mendojnë ta lënë të lirë.
Çmimi që skuadrat e interesuara duhet të paguajnë për Cutronen është 30 milionë euro.
Në mbrojtje lojtarit i ka dalë shoku i tij Davide Calabria, i cili ka thënë se: “Patrick na ka fituar shumë pikë, prandaj koha e tij do të vijë”. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE