Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Borja Valero do të luajë në vend të Marcelo Brozovic, pasi kroati është dëmtuar.
Spanjolli tregoi shpejtësi dhe saktësi në pasime, ndërsa jo rrallë ndihmoi edhe në organizimin e sulmit, duke u përfshirë në veprime të bukura që ndezën entuziazmin e “San Siros” ndaj Romës.
Këtë fundjavë në Milano do të zbresin kampioni i konfirmuar i Serie A, Juventusi, në atë që quhet derbi i Italisë.
Borja Valero këshillon skuadrën për mënyrën se si duhet ta fitojë këtë takim.
“Duhet të provojmë të bëjmë ne lojën dhe jo t’i përshtatemi kundërshtarit. Për më tepër, ka shumë rëndësi që të jemi maksimalisht të përqendruar në 15-20 minutat e para, që do të vendosin edhe ecurinë e takimit”.
Borja Valero foli edhe për Mauro Icardin para këtij takimi.
“Mauro është i pjekur dhe di t’i menaxhojë këto situata. Jam i sigurt që do të bëjë më të mirën në fushë”.
“Nëse fitojmë, mund të themi se ia kemi dalë të jemi në Ligën e Kampionëve, ndonëse ka ende edhe katër javë të tjera për t’u luajtur më pas”, ka thënë Valero. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE