Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ferrari dhe Alfa Romeo kanë konfirmuar se Mick Schumacher është përzgjedhur për testimin e Formula 1 gjatë Çmimit të Madh të Bahreinit.
Schumacher – djali i kampionit të shtatfisht në F1, Michael – fitoi titullin e kampionit evropian të Formula 3 sezonin e kaluar përpara se të shkonte në F2.
Ferrari dhe Alfa Romeo – dikur Sauber – tani kanë njoftuar se anëtari i Akademisë së Ferrarit, Schumacher do të bëjë debutimin e në Bahrain.
Schumacher do të bashkohet me gjatë kësaj jave me skuderinë italiane pasi të përfundojë garën në Formula 2.
“Padyshim jam më shumë se i emocionuar dhe do të doja të falënderoja Ferrarin dhe Alfa Romeon për dhënien e kësaj mundësi”, tha Schumacher.
“Ne kemi besim të madh në vlerat e Akademisë së Shoferëve të Ferrarit si një program trajnimi të nivelit të lartë për të rinjtë e talentuar”, tha shefi i Ferrari Mattia Binotto dhe shtoi se “Prandaj ne jemi shumë të kënaqur që jemi në gjendje t’i japim një mundësi Mickut dhe Callumit në Formula 1”, tha ai.
Ndryshe, gara në shtetin aziatik do të zhvillohet gjatë fundjavës dhe favoritë konsiderohen pilotët e Mercedesit dhe Ferrarit. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE