Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Matthijs De Ligt mbetet njëri nga lojtarët më të kërkuar në afatin kalimtar të janarit.
Talenti i Ajax është objektivi kryesor i gjigantëve të Evropës që nga vera e kaluar dhe ende po vazhdon.
Por, së fundmi agjenti i lojtarit ka zbuluar disa shifra marramendëse që do ta vështirësojnë punën e secilës skuadër që do shërbimet e tij.
Sipas “Mundo Deportivo”, Mino Raiola po kërkon 10 milionë euro vetëm për vete në rast të nënshkrimit me klientin e tij, transmeton lajmi.net.
Gjithashtu, paga totale e mbrojtësit holandez kërkohet të jetë rreth 12 milionë euro.
Në anën tjetër, sigurisht se edhe Ajax kërkon një shumë të majme për ta liruar lojtarin, shumë kjo që prek 75 milionë euro.
Mbetet të shihet se cila skuadër mund të plotësoj gjithë këto kritere për të afruar mbrojtësin premtues. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE