Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Vazhdon edhe më tutje të jetë idoli i tifozëve të Napolit.Fjala është për sulmuesin fantastik të PSG-së, Edinson Cavani, shkruan GazetaBlic.Uruguaiani në vitin 2013 u largua nga San Paolo, për të lënë një gjurmë të pashlyeshme te qyteti i dashuruar pas futbollit.
Edhe presidenti i Napolit e ka pranuar faktin se e dëshiron një rikthim të mundshëm të tij, mirëpo jo me një pagë aq të lartë sa paguhet në Francë.Por, siç raportojnë mediat italiane, rikthimi i tij pritet të ndodhë verën që po vjen, ku Ancelotti do ta shfrytëzojë edhe fantazistin Allan.Sipas burimeve nga klubi, PSG-ja në Qershor pritet të ofrojë Cavanin plus 50 milionë euro për t’i siguruar shërbimet e brazilianit, një ofertë kjo që duket e pranueshme për të dyja palët.
Gjithsesi mbetet të shihet sesi do të rrjedhin gjërat në afatin kalimtar veror./GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE