Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Trajneri i Chelseat, Maurizio Sarri, ka insistuar se portieri Kepa Arrizabalaga do të mbetet opsioni i tij i parë, përkundër që e la në stol në ndeshjen e mbrëmshme të Premierligës, kundër Tottenhamit.
Sarri ia besoi pozitën e portierit Willy Caballeros mbrëmë, pasi Kepa nuk i kishte pranuar urdhrat e tij në ndeshjen paraprake, kundër Manchester Cityt, në finale të Carabao Cup, transmeton Gazeta Express.
Kepa u gjobit nga klubi londinez, përkundër që ai dhe Sarri fillimisht kishin insistuar se i gjithë incidenti kishte qenë thjesht një keqkuptim.
Sarri tentoi ta dëshmojë autoritetin e tij në klub, duke e lënë Kepan në stol për ndeshjen kundër Tottenhamit dhe duke e futur Caballeron në vend të tij.
Chelsea e fitoi këtë ndeshje me rezultat 2:0, mirëpo Caballero nuk pati shumë punë për të bërë, pasi që Tottenhami nuk arriti ta bëjë asnjë goditje brenda kuadratit të portës. Përkundër që Caballero e mbajti portën e paprekur, Sarri insiston se Kepa mbetet portieri i tij i parë.
“Natyrisht. Mendoj se ishte vendimi i duhur për ta lënë atë në stol. Kepa e bëri një gabim të madh. Ai e pagoi gjobën që iu dha prej klubit dhe pastaj pagoi edhe duke e humbur vendin në ekipin e parë”, ka thënë Sarri.
“Tani, mendoj se duhet të ndalemi. Kepa do të jetë me në nga nesër. Nuk e di nëse do të jetë në ndeshjen e ardhshme apo jo. Por, në dy apo tri ndeshjet e radhës, patjetër”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE