Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Moise Kean është njëri nga sulmuesit më të talentuar në Serie A.
Sulmuesi i talentuar italian nuk u lejua të largohet në afatin kalimtar të verës dhe në janar nga drejtuesit e klubit bardh e zi.
Por tani lojtarit i është sosur durimi dhe ka kërkuar me çdo kusht largimin nga Zonja e Vjetër në verë.
Gjiganti holandez, Ajax Amsterdam pritet të jetë skuadra e re për Moise Kean.
Çerekfinalistët e Ligës së Kampionëve janë të gatshëm të shpenzojnë 25 milionë euro për transferimin e Kean në Amsterdam.
19-vjeçari këtë edicion ka luajtur vetëm katër ndeshje me ekipin e parë ku ka shënuar një gol në Kupën e Italisë.
Borussia Dortmund, Olympique Marseille dhe Milan kishin shprehur interesim për transferimin e Keane, por ofertat e tyre ishin refuzuar nga Juventus.
Reprezentuesi i Italisë ka një kontratë me Zonjën e Vjetër vetëm deri në verën e vitit 2020 dhe nuk ka pranuar rinovimin.
Mos pranimi i kontratës së re e bënë fakt të kryer largimin e tij në verë nga Torino, pasi Juventus nuk do të lejoj ta humbas pa fituar asgjë yllin e tyre të ri. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE