Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sot në zyre të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) me kërkesë të përfaqësuesve të Shoqatës së Trajnerëve të Basketbollit të Kosovës (SHTBK), kryetari i FBK-së, Arben Fetahu dhe Sekretarja e Përgjithshme, Elvira Dushku i kanë pritur në takim, Albert Sylejmanin, nënkryetar i SHTBK-së dhe Fidan Shatrin, koordinator i SHTBK-së.

Temat e takimit ishin:
– Shqetësimi i SHTBK-së për mos-prezencën e trajnerëve për të përcjell Klinikën e fundit (25 dhe 26 Maj) të organizuar nga FBK dhe SHTBK, ku kanë ligjëruar trajnerët me renome evropiane, Nenad Trunic dhe Sllobodan Subotic;
– Gjetja e një forme të përbashkët të shkollimit dhe edukimit të trajnerëve;
– Licencimi i trajnerëve për edicionin e ardhshëm 2019/20;
Të dyja palët si FBK, ashtu dhe SHTBK u dakorduan që përfaqësuesit e SHTBK-së të përgatisin propozime të qarta për pikat që janë diskutuar në këtë takim në mënyrë që edicioni i ri të na gjejë sa më të përgatitur sa i përket Klinikave të radhës, si dhe licencimit të trajnerëve, që sigurisht se është pika më e ndjeshme në këtë fazë të zhvillimit të basketbollit kosovar.
Gjithashtu Federata e Basketbollit të Kosovës ka kërkuar nga Shoqata e Trajnerëve të Basketbollit të Kosovës që brenda një periudhe të shkurtër të organizoj Kuvendin e Punës konform Nenit 18 të Rregullores së SHTBK-së: “Sipas rregullave të përgjithshme, Kuvendi i Shoqatës takohet zakonisht një herë në vit, në seanca të rregullta. Anëtarët e seancës së rregullt të Kuvendit janë Bordi Ekzekutiv dhe kryetari i saj, të cilët e propozojnë agjendën dhe përgatisin materialet e tjera të nevojshme të paktën shtatë ditë para fillimit të seancës”.

Duhet theksuar se në data-bazën e FBK-së dhe SHTBK-së janë rreth 100 trajnerë të regjistruar, ndërsa në Klinikën e fundit të organizuar më 25 dhe 26 maj numri i trajnerëve pjesëmarrës ishte shumë i vogël pavarësisht ligjëruesve të dërguar nga FIBA dhe temave të qëlluara për trajnerët.

Mos-interesimi i trajnerëve për të përcjell Klinikat e tilla në të ardhmen do të sanksionohet nga FBK dhe SHTBK, ndërsa për cilat forma të sanksionimit bëhet fjalë, FBK do të njoftojë trajnerët dhe opinionin me kohë.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE