Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ylli i Atletico Madridit, Antoine Griezmann, ka thënë se Frenkie de Jongu është lojtari më i mirë kundër të cilit ka luajtur, duke i harruar kështu dy nga futbollistët më të mirë në botë, Lionel Messin dhe Cristiano Ronaldon.
Gjatë Ligës së Kombeve të UEFA-s, Griezmann dhe De Jongu u përballen në ndeshjen mes Francës dhe Holandës, në fazën e grupeve.
Këto dy ndeshje kundër Holandës i mbetën në mendje Griezmannit dhe ai thotë se De Jongu, i cili do t’i bashkohet Barcelonës këtë verë, është lojtari më i mirë kundër të cilit ka luajtur në karrierën e tij.
“Lojtari më i mirë kundër të cilit kam luajtur? Do të them De Jongu i Ajaxit sepse unë tentoja t’i bëja presion atij dhe nuk u tregova asnjëherë i suksesshëm”, ka thënë Griezmann për “Oh My Goal”.
“Lojtari më i mirë i të gjitha kohëve? Epo, varet nga epoka. Por, unë duhet të them Messi ose Cristiano. Unë nuk e kam parë kurrë Pelen ose Maradonën duke luajtur. Është një pyetje e vështirë. Të gjithë e kanë stilin e tyre”.
“Pastaj është edhe Zidane. Zidane e ka fituar titullin e Kupës së Botës, gjë të cilën nuk e kanë bërë kurrë Messi apo Ronaldo”.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE