Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Inter u ndal në barazimin 1-1 ndaj Romës, këtë fundjavë, teksa golin e vetëm për zikaltrit e shënoi Ivan Perisic.
Në një intervistë për “Inter Channel” sulmuesi kroat u shpreh shumë optimist për ndeshjen e ardhshme, që përkon me derbin e Italisë, atë ndaj Juventusit.
“Ne jemi Inter dhe do të provojmë të fitojmë të gjithë ndeshjet e mbetura sepse ne jemi të fortë”, tha fillimisht 29-vjeçari.
“Ne mund të fitojmë ndaj kujtdo, tani po mendojmë për Juven. Ne duam të sigurojmë vendin e tretë. Gjeja më e rëndësishme është që të kualifikohemi për në Champions League”, vijoi më tej Perisic.
“E dimë që Juventus ka fituar 8 sezone radhazi kampionatin. Ata janë të fortë dhe do vijnë për fitore, por ne do të bëjmë më mirë se ata. Ne e kemi atë që nevojitet për t’i mundur, vetëm duhet të përmirësojmë finalizimin”, përfundoi kroati.
Ndeshja mes Interit dhe Juventusit do të zhvillohet të shtunën e ardhshme, në orën 20:30, në “San Siro”.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE