Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Garë e rëndësishme po zhvillohet edhe për Këpucën e Artë në Europë.
Lionel Messi kryeson me 29 gola, duke lënë pas Kylian Mbappen e PSG-së me 26.
Renditja vazhdon me Fabio Quagliarellan e Sampdorias me 21 gola, ndërsa në vendin e katërt renditet Ronaldo, me 19 gola.
Renditja për Këpucën e Artë:

Lionel Messi | Barcelona 29 gola (58)
Kylian Mbappe | PSG | 26 gola (52)
Fabio Quagliarella | Sampdoria | 21 gola (42)
Cristiano Ronaldo | Juventus | 19 gola (38)
Krzysztof Piatek | Genoa / AC Milan | 19 gola (38)
Robert Lewandowski | Bayern Munich | 18 gola (36)
Sergio Aguero | Manchester City | 18 gola (36
Luis Suarez | Barcelona 18 gola (36)
Mbaye Diagne | Kasimpasa / Galatasaray | 23

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE