Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Futbollisti 19-vjeçar Joseph Willock ka shkëlqyer me dy gola në fitoren 3-0 të Arsenalit ndaj Blackpoolit, skuadrës së nivelit të tretë të futbollit anglez, në FA Cup – të shtunën në Bloomfield Road – derisa “Topçinjtë e siguruan kalimin në rrethin tjetër të kupës.
Unai Emery udhëtoi drejt Blackpoolit me një formacion plotësisht të ndryshuar, duke i lënë në shtëpi yjet e mëdha, përfshirë dyshen shqiptare Granit Xhakën dhe Shkodran Mustafin, por sulmuesi i ri anglez doli në skenë dhe i siguroi Arsenalit kalimin në rundin tjetër.
Blackpool ishte në kërkim të fitores së parë ndaj vizitorëve nga Londra që prej vitit 1970, por dështoi sërish.
Willockut nuk iu desh shumë kohë për t’i treguar aftësitë e tij. Ai shënoi për 1-0 nga një top i kthyer në zonë pas supergoditjes së Aaron Ramsey nga gjuajtja e lirë në minutën e 11-të.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE