Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Duke sfiduar ekonominë e futbollit modern, Atalanta e vogël po kërcënon që t’ia mohojë Milanit kthimin e shumëpritur në Ligën e Kampionëve.
Pasi që çështja e titullit duket formalitet tash, ku Juventusi me një barazim ndaj SPAL-it të shtunën e siguron titullin e tetë rresht, gara e vërtetë në Serie A është për vendet që dërgojnë në Ligën e Kampionëve, shkruan Reuters, transmeton “Koha Ditore”.
Atalanta kurrë nuk ka luajtur në Ligën e Kampionëve dhe fillimisht as që ishte konsideruar si kandidate për “Top 4”.
Atalanta është një lloj ekipi mesatar evropian, që menjëherë pas një stinori të mirë, humbet lojtarët më të mirë, pasi ia marrin klubet e mëdha. Kështu që bie poshtë në renditje dhe duhet të nisë nga fillimi.
Mirëpo, klubi nga Bergamo ka refuzuar të qëndrojë poshtë dhe kur kanë mbetur shtatë xhiro deri në fund të stinorit, zë vendin e pestë me pikë të barabarta me Milanin që është i katërti me 52 pikë. Roma ka 51 pikë, ndërsa Lazio e Torino nga 49.
Derisa Milani takohet me Lazion të shtunën, Atalanta do të përballet me një kundërshtar më të lehtë, Empolin të hënën mbrëma.
Pasi përfundoi në vend të katërt në stinorin 2016-17, Atalanta në mënyrë të paevitueshme humbi dy nga lojtarët kryesorë Andrea Contin dhe Franck Kessien që kaluan te Milani, ndërsa mesfushori Roberto Gagliardini i ishte bashkuar Interit pas gjysmës së atij stinori.
© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE