Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Anthony Joshua ka diskutuar planet për stërvitje në Amerikë, duke lënë kështu të kuptohet se dueli i radhës është vendosur
Kampioni i katërfishtë duket se do të përballet me boksierin amerikan, Jarrell Miller, transmeton lajmi.net.
Së fundmi ishte Dillian Whyte që refuzoi ofertën e Eddie Hearn për luftën me kampionin, duke e lënë kështu pa opsione britanikun.
Joshua duket se do ta bëjë debutimin e tij në ringun amerikan, në Madison Square Garden, kundër Jarrell Miller, i cili renditet në top 10 boksierët më të mirë aktualisht.
AJ do të jetë në mbrojtje të titullit të tij, kurse amerikani Miller do të jetë kontestuesi.
Më parë Joshua ka biseduar edhe me Deontay Wilder, Tyson Fury e Dillian Whyte, por nuk ka arritur marrëveshje. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE