Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Drejtuesit e skuadrës së Chelsea duket se kanë marrë përfundimisht vendimin mbi të ardhmen e sulmuesit argjentinas, Gonzalo Higuain.
Drejtuesit e Chelsea dhe Juventus kanë qenë në kontakte gjatë muajve të fundit, duke diskutuar të ardhmen e ‘El pipita’.
Sipas raportimeve të ‘Corriere dello Sport’, argjentinasi do të rikthehet në Torino në fund të këtij sezoni, transmeton lajmi.net.
Chelsea kanë vendosur që ta rikthejnë lojtarin në Itali gjatë verës, pasi ai nuk ka bindur bordin drejtues, dhe me Sarrin që mund të largohet nga skuadra gjatë kësaj vere, lojtari nuk do të ketë vend në kampin blu të Londrës.
‘Blutë’ kanë mundësinë që të zgjasin huazimin e lojtarit nëse paguajnë 18 milionë euro, por kanë edhe mundësin që ta bëjnë transferimin permanent, nëse ata paguajnë 36 milionë euro.
Asnjëra nga këto dy mundësi nuk do të shfrytëzohet nga londinezët. Në anën tjetër as Juventus nuk e dëshiron lojtarin dhe tani duhet të gjejë një skuadër të re që është e interesuar ta blejë kartonin e tij. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE