Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Ander Herrera nuk do të jetë më lojtar i Manchester United, duke filluar që nga fundi i këtij sezoni.Kontrata e tij skadon me 30 qershor me “Djajtë e Kuq” dhe spanjolli nuk gjeti akord për të rinovuar.Nëpërmjet një video mesazhi vetë klubi nga Manchesteri bëri me dije se 29-vjeçari do të largohet.
Kujtojmë që Herrera kaloi nga Athletic Bilbao tek Manchester United në qershor të vitit 2014 për 32 milionë euro dhe tani largohet si lojtar i lirë. Gjatë qëndrimit në Angli, Herrera ka shënuar 20 gola dhe ka dhënë 27 asist në 182 ndeshje.Ndërkohë që me fanellën e “Djajve” ka fituar 1 Europa League, 1 FA Cup dhe 1 League Cup. Mesfushori spanjoll do të kalojë tek Paris Saint-Germian sipas të gjitha raportimeve dhe do të firmosë kontratë deri në vitin 2023, që do të thotë kontratë 4-vjeçare, ku lojtari do të përfitojë 36 milionë euro në total, 8 milionë euro në sezon.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE