Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Tjetër mbrëmje fantastike për yllin e skuadrës nga Teksasi.

Kur ke në skuadër një lojtar si James Harden, gjërat fillojnë të funksionojnë shumë më mirë. Kështu mund të thuhet edhe për Houston Rockets që lojën e tyre e bazojnë tek Harden.
Në fitoren 103-98 ndaj Orlando Magic, Harden realizoi 40 pikë, 6 asistime dhe 10 kërcime, për të dëshmuar edhe njëherë që është lojtari më në formë në NBA.
Oklahoma City Thunder triumfuan ndaj Milwaukee Bucks, që kryeson Konferencën e Lindjes, duke fituar 122-118 në Chesapeake Energy Arena.
Fantastik ishte Paul George me plot 36 pikë dhe 13 kërcime. Pavarësisht paraqitjes mbresëlënëse të Giannis Antetokounmpos, që realizoi 28 pikë e 18 kërcime, Bucks nuk ia dolën të ndalin skuadrën nga Oklahoma.
Triple-double i jashtëzakonshëm i talentin slloven Luka Donçiq në sfidën mes Dallasit dhe Torontos, por 35 pikët, 10 asistimet dhe 12 kërcime të tij nuk mjaftuan për Mavericks që të fitonin.
Skuadra nga Teksas u mund në fund 120-123 nga Toronto Raptors. Për kanadezët spikati Kawhi Leonard me 33 pikë e 10 kërcime, i ndihmuar edhe nga 19 pikët e Kyle Lowry.
Për Minnesota Timberwolves nuk mjaftuan 35 pikët e Wiggins dhe 22 të Towns në përballjen me Utah Jazz, që u mbyll 111-125. Në këtë sfidë morën më shumë vlerë 29 pikët e Mitchell, që u ndihmua më shumë nga pjesa tjetër e skuadrës.
San Antonio Spurs fituan 132-119 falë 30 pikëve të LaMarcus Aldrige, ndërsa Los Angeles Lakers arritën të triumfonin 116-102 ndaj Phoenix Suns pavarësisht mungesës së LeBron James.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE