Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Me nga 31 pikë secili, Stephen Curry dhe Klay Thompson, dhe Kevin Durant me 27 të tjera, ishin më të dalluarit në fitoren e kampionit Golden State Warriors kundër Denver Nuggets, 142:111.
“Luftëtarët” regjistruan edhe rekord në NBA, pasi basketbollistët e këtij ekipi realizuan 51 pikë në çerekun e parë. Rekordi i mëparshëm me 50 pikë në 12-të minutëshin e parë mbahej nga pesë skuadra, derisa Phoenix Suns ishte i fundit që e arrinte një gjë të tillë më 10 nëntor 1990.
Në përgjithësi, Golden State ishte i saktë 60% nga gjuajtjet, e 53.8% nga vija për tri pikë. Warriors shënoi 10 herë nga kjo pozitë në periudhën e parë, dhe 21 herë nga 39 tentime nga distanca.
Për Nuggets, më i miri mbi parket ishte Malik Beasley me 22 pikë.
© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE