Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Miralem Pjanic e ka pranuar se ai nuk e di të ardhmen e vet, nëse do të qëndrojë apo të largohet nga Juventusi në verë, duke sugjeruar se kjo pyetje t’i shtrohet klubit e jo atij.
Pjanic i ka fituar tre tituj rresht në Serie A me Juventusin, që prej se iu bashkua atij nga Roma në vitin 2016, por besohet se bardhezinjtë do ta ndryshojnë skuadrën në verë pas një sezoni tjetër zhgënjyes në Ligën e Kampionëve, transmeton Gazeta Express.
Në një intervistë për Tuttosport, mesfushori boshnjak tha se është i lumtur që është pjesë e klubit nga Torino, por këmbënguli se nuk e di të ardhmen e vet.
“Ka shumë futbollistë të mirë dhe të fortë në Juventus. Unë jam i lumtur që jam këtu. Vit pas viti, unë jap më të mirën nga vetja dhe po rritëm”, tha Pjanic.
“Nuk e di se çfarë do të ndodhë me mua. Duhet ta pyesni klubin, jo mua”, insistoi ai. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE