Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Krzysztof Piatek prej 5 ndeshjesh nuk ka arritur që të gjejë rrugën e rrjetës. Këtë fundjavë ndaj Frosinones, polaku i Milan duhet të tentojë të ndërpresë agjërimin e golave që zgjat prej plot 507 minutave lojë.Edhe pse sulmuesi nuk po përjeton një moment të shkëlqyer, sikurse raporton “La Gazzetta dello Sport”, nëse polaku do të realizojë dy gola në ndeshjet e mbetura mundet të regjistrojë një rekord.
Një dygolësh në fakt do të çonte polakun në kuotën e 10 golave me kuqezinjtë në Seria A, pas 13 golave të shënuar më parë me Genoa. Ky do të ishte një rekord në kampionatin italian, madje edhe për kampionatet elitare në Europë në këtë milenium.Aubameyang në sezonin e kaluar 2017-18 arriti kuotën me dyshifrave me dy fanella, por në kampionate të ndryshme: 13 gola me Borussia Dortmund dhe 10 me Arsenal.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE