Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Tottenham Hotspur ka refuzuar të përmbushë kërkesat e Chelseat për shifrat e kredisë për Michy Batshuayin.
Ky i fundit gjatë afatit kalimtar që përfundoi ditën e djeshme ka kaluar në radhët e skuadrës së Crystal Palacet.
“The Mirror” raporton se sulmuesi belg dëshironte të shkonte në Tottenham, por Chelsea kërkonte nëntë milionë euro – katërfishin që kërkonte nga West Ham United dhe Real Betis.
Armiqësia e Blues ndaj rivalëve të tyre londinez u rishfaq me një hakmarrje tre vjet më parë kur Spursat i pa mundësuan që të fitojnë titullin e Ligës Premier.
Se ka pasur tensione midis dy klubeve tregon edhe fakti se Spursat nuk kishin fituar për 28 vjet rresht në Stamford Bridge kundër të kaltërve.
Theksojmë se sulmuesi një kohë ka qenë i huazuar te skuadrat e njohura evropiane si Borussia Dortmund dhe Valencia.
Ndryshe, Tootenham nuk solli ndonjë përforcim gjersa Chelsea ka liruar Alvaro Moratan pasi transferoi Gonzalo Higuainin. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE