Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Edinson Cavani ka treguar se kishte kërkuar ndihmë mjekësore për t’i përballuar problemet me gjumin pas humbjes së Paris Saint-Germainit kundër Barcelonës në edicionin 2016/17 të Ligës së Kampionëve.
Gjiganti francez e mposhti klubin katalonas 4:0 në ndeshjen e parë të 1/8 së finales mes tyre, por u mund 6:1 në ndeshjen e kthimit në Camp Nou dhe u eliminua në fazën e parë të eliminimit direkt, transmeton Gazeta Express.

Cavani dhe bashkëlojtarët e tij po kalonin në çerekfinale deri në sekondat e fundit të ndeshjes, kur zëvendësuesi Sergi Roberto e realizoi golin e fitores në minutën e 65-të për ta kompletuar rikthimin e paparë.

Në një intervistë me ESPN, Cavani e pranoi se ajo ndeshje kishte ndikuar në jetën e tij për një kohë.

“Kjo ndeshje më preku shumë. Askush nuk e parafytyroi çfarë ka mundur të ndodhte. Nuk isha në gjendje të flija, prandaj kaloja kohë duke lexuar”, tha 32-vjeçari.

“Pastaj fillova të brengosem sepse shkoja në stërvitja pa asnjë sy gjumë. Doktori më dha medikamente për të më ndihmuar të fle. Pak nga pak, ia dola të fle”, zbuloi ai. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE