Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ka insistuar se klubi madrilen nuk është i interesuar te dyshja e Paris Saint-Germainit, Kylian Mbappe dhe Neymar, duke tentuar t’i shuajë spekulimet për këta dy futbollistë.

“Los Blancos” priten ta bëjnë një revolucion në skuadër këtë verë, pasi që Zinedine Zidane synon ta udhëzojë Real Madridin drejt më shumë trofeve sezonin e ardhshëm.
Real Madridi e mbylli sezoni 2018/19 në pozitën e tretë në tabelën e La Ligës, shumë prapa Atletico Madridit në vend të dytë dhe kampiones Barcelona, që e fitoi titullin për të dytin sezon radhazi.
Madrilenët dështuan edhe në Ligën e Kampionëve këtë sezon, duke u eliminuar qysh në fazën e 1/8 të finales, pasi e kishte fituar titullin në tri sezonet paraprake. Ajaxi ishte klubi që e tronditi Real Madridin në Evropë këtë sezon.
Dyshja e Paris Saint-Germainit, Mbappe dhe Neymar, është përfolur për një transferim të mundshëm në Santiago Bernabeu këtë sezon, pasi që besohet se Real Madridi do të shpenzojë shumë para këtë verë.
Golashënuesi më i mirë i Ligue 1 këtë sezon, Mbappe, sugjeroi se mund të tundohet nga ndonjë klub me projekt të ri, ndërsa ish-ylli i Barcelonës, Neymari, është përfolur për një kthim të mundshëm në La Liga.
Por, Perezi ka thënë se Real Madridi nuk është i interesuar për transferimin e këtyre dy futbollistëve.
“Nuk kam folur me Zidanin për Mbappen apo Neymarin, apo me askënd tjetër. Nuk kemi folur as me Mbappen e as nuk do ta bëjmë një gjë të tillë”, ka thënë Perezi në një intervistë me Onda Cero’s El Transistor.
“Vitin e kaluar, ne thamë se nuk i donim ata dhe e njëjta gjë vlen edhe këtë vit. Nëse e duam ndonjë lojtar, do të flasim me klubin e tij”.

(Kosova Sot Online)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE