Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Nëse largohet nga “Stamford Bridge”, sipas Jorginhos – “Eden Hazard do t’i mungojë shumë Chelseas”.
Eden Hazard vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes.
Belgu, që të premten mbrëmë mora tri çmime në ceremoninë e më të mirëve të Chelseas për sezonin 2018/19 – lidhet me një largim të mundshëm nga “Stamford Bridge”.
Real Madridi është duke u interesuar për belgun dhe sipas Jorginhos, që verën e kaluar iu bashkua “Bluve të Londrës” nga Napoli – do të ishte humbje e madhe për Chelsean.
“Një lojtar si ai do t’i mungonte çdo ekipi në botë”, tha Jorginho. “Ai është fantastik. Ai dhuron shumë. Kështu që nëse largohet, do të na mungojë shumë”.
Për largimin e mundshëm të Hazardit, kanë folur tashmë edhe trajneri, Sarri e shoku i skuadrës, Willian.
Maurizio Sarri dyshon se arritja në top katërshe në Premierligë, kualifikimi në Champions League dhe një vend në finale të Europa League, do të ndihmojnë ta mbajnë Eden Hazardin në klub, teksa Willian shpreson që 28-vjeçari të qëndrojë në Chelsea, sepse sipas tij, së bashku me N’Golo Kanten “janë më të mirët”. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE