Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Presidenti i UFC-së, Dana White, në një deklaratë për mediat në prag të eventit UFC-238 që zhvillohet këtë fundjavë, u shpreh se nga shtatori do të nisë negociatat për të zhvilluar revanshin mes Khabib Nurmagomedov dhe Conor McGregor. Kampioni rus do të duelojë në eventin UFC-242, në Abu Dhabi në shtator ndaj Dustin Poirier, ndërsa për irlandezin ende nuk ka një datë të saktë se kur do të rikthehet në kafaz shkruan Telesport, përcjellë GazetaBlic. “Conor e dëshiron me çdo kusht këtë revansh. Khabib ka një duel me Dustin dhe pas kësaj sfide do të diskutojmë si me të ashtu dhe me Conor për të bërë të mundur realizimin e kësaj sfide të dytë.

Në këtë Divizion kemi edhe Donald Cerrone dhe Tony Ferguson, që do të duelojnë këtë fundjavë. Pra, duhet të shohim me kujdes çdo mundësi. Gjithsesi, unë e shoh 100% të mundshëm realizimin e revanshit mes dy kampionëve”, tha Dana White.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE