Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Roma këtë edicion nuk ka arritur pritshmërit pasi u largua herët nga gara për titull, ndërsa dështoi edhe në Kupën e Italisë e Ligën e Kampionëve.
Sipas të gjitha gjasave Antonio Conte do ta marrë drejtimin e klubit nga edicioni i ri dhe pritet një Romë konkurruese.
Mediat italiane kanë raportuar se Roma synon transferimin e sulmuesit gabonez Pierre Emerick Aubameyang.
Aubameyang duke festuar një gol me fanellën e Arsenalit. (Photo by Marc Atkins/Getty Images)
Aubameyang ka shprehur dëshirën për tu rikthyer në Serie A pas aventurës jo të mirë vite më parë te Milani.
Roma është gati të paguajë rreth 60 milionë euro për afrikanin, por problemi mbetet paga e lart e tij.
29-vjeçari fiton rreth 12 milionë euro në stinor, ndërsa Roma nuk është gati që t’i ofrojë më shumë se tetë sosh. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE