Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sulmuesi i Bayern Munichut, James Rodriguez thotë se është i gatshëm për kundërshtarët e Ligës së Kampionëve, Liverpoolin.
Këta të fundit do të jenë nikoqir të skuadrës gjermane më 18 shkurt në “The Anfield Road” në kuadër të ndeshjes së parë të 1/8 të Ligës së Kampionëve.
James, i huazuar nga Real Madridit, ishte mbresëlënës në fitoren e Bayernit kundër Schalkes 04.
“Unë mendoj se kam pasur një lojë të mirë,” tha fillimisht sulmuesi kolumbian për gazetën gjermane, “BILD”.
“Unë me të vërtetë e dua Liverpoolin, nuk duhet të bëni gabime në këto ndeshje. Mendoj se me vërtetë mund t’i shkaktojmë probleme Liverpoolit. Kemi një skuadër të mirë që mund të lëvizë nëse bën lojë të mirë”.
Hap pas hapi, ndihem më mirë. Kam munguar pothuajse tre muaj, por tani po fitoj cilësi, por mund të bëj më shumë”, tha lojtari.
Ndryshe, babai i lojtarit ditë më parë ka deklaruar se do të dëshironte ta shihte futbollistin në fanellën e Juventusit. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE