Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Leonardo Bonucci ka zbuluar se çfarë i ka dhënë Gonzalo Higuainit pas finales së Superkupës së Italisë.
Pas triumfit të Juventusit në Superkupën e Italisë, Leonardo Bonucci ka shpjeguar se ai kishte tentuar ta qetësonte Gonzalo Higuainin pas ndeshjes.
Mbrojtësi italian gjithashtu ka përgëzuar edhe Giorgio Chiellinin për sezonin e tij fantastik.
“Është gjithmonë e mrekullueshme për të festuar një fitore”, tha fillimisht Bonucci, përcjell lajmi.net.
“Chiellini po bën një sezon të mahnitshëm, ai gjeti një mënyrë për të menaxhuar lojërat në mënyrën më të mirë të mundshme.
“Higuain? Nuk kemi pasur ndonjë argument, ai ishte i zemëruar me arbitrin dhe unë u përpoqa ta qetësoja atë, por ai ishte i shqetësuar, por këto gjëra janë normale dhe ndodhin në fushë”, ka shtuar më tej mbrojtësi italian. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE