Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Boksieri shqiptaro-zviceran i kategorisë së rëndë, Arnold Gjergjaj, “Kobra”, lufton sonte ose “të premten e mirë” (dita paraprijëse e Pashkëve) në Stamboll kundër turkut Umut Camkiran.
Kësaj radhe ai synon kthimin e titullit të humbur të kampionit në versionin EBU, ku bëjnë pjesë shtetet jashtë BE-së.
“Kobra” 34-vjeçar, i cili kryqëzon dorëzat me turkun 30-vjeçar, titullin e përmendur e ka mbrojtur në periudhën 2014-2016. Ndërsa në luftën e tij të fundit ai pati pësuar një nokaut të rëndë, duke humbur edhe titullin. Fakti se turku bokson para publikut të vet, mund të jetë ngarkesë më e madhe për të dhe, ndoshta favorizues për Gjergjajn, shkruajnë mediat zvicerane në prag të meçit.
Arnold Gjergjaj deri tash ka pasur 34 luftëra në arenën profesioniste, nga të cilat 32 i ka fituar dhe vetëm 2 i ka humbur. Ndërsa kundërshtari i tij ka boksuar deri tash 11 herë si profesionist dhe të gjitha meçet i ka fituar me nokaut.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE