Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Në mungesë të Valon Berishës së lënduar dhe me Samir Ujkanin që e ka humbur vendin e titullar, Hekuran Kryeziu mund të jetë kapiten i Kosovës në dy ndeshjet e kësaj jave të verdhekaltërve, ka konfirmuar trajneri Bernard Challandes.
Verdhekaltrit u mblodhën të hënën, pas ndeshjeve me klubet e tyre përkatëse në fundjavë, për t’u përgatitur për dy ndeshjet e Kombëtares gjatë këtij muaji.
Kosova do t’i zhvillojë dy ndeshjet brenda një jave në stadiumin “Fadil Vokrri” në kryeqytet.
“Dardanët” së pari e presin Danimarkën në një ndeshje miqësore, para se ta nisin fushatën e kualifikimeve në Kampionatin Evropian 2020 kundër Bullgarisë të hënën më 25 mars.
Por, me Samir Ujkanin që e ka humbur tashmë vendin e titullarit në ekipin e parë të Kosovës dhe Valon Berishën që do të mungojë shkaku i lëndimit, Challandes konfirmon se mesfushori Hekuran Kryeziu mund të jetë kapiten.
Megjithatë, trajnerit zviceran mund t’i duhet të mendojë përsëri, sepse Kryeziu ka pësuar një dëmtim dhe ka gjasa të mungojë në ndeshjen e parë të enjten.
“|Hekurani mund të jetë kapiten. Valoni mungon dhe nëse Ujkani është rezervë, Hekurani ka karakter. Nëse nuk luan Hekurani, duhet ta gjejmë dikë tjetër”, tha Challandes në një konferencë për media në Prishtinë.

(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE