Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Me politikën britanike ende të ngulfatur në kaosin e Brexitit, së paku skuadrat angleze të futbollit janë duke ofruar qartësinë aq të nevojshme sa i përket qëndrimit të tyre në Evropë.
Për herë të parë në dhjetë vjet, katër skuadra angleze kanë arritur në çerekfinale të Ligës së Kampionëve, që është gara elitare e klubeve në Evropë, transmeton Koha Ditore.
Liverpooli me fitoren 3:1 në udhëtim ndaj gjigantit gjerman Bayern Muenchen të mërkurën mbrëma, ka kompletuar katërshen angleze. Fitorja e Liverpooolit erdhi vetëm një natë pasi që Manchester City e shkatërroi skuadrën tjetër gjermane Schalke me shifrat 7:0 dhe me rezultat të përgjithshëm 10:2.
Tottenhami javën e kaluar siguroi kualifikimin në çerekfinale duke triumfuar 4:0 pas dy ndeshjeve ndaj skuadrës gjermane Borussia Dortmund, ndërkohë Manchester Unitedi me një fitore dramatike 3:1 si mysafir i Paris Saint-Germainit është kthyer në çerekfinale për herë të parë në pesë vjet.
Asnjë skuadër angleze nuk e ka fituar titullin e Ligës së Kampionëve që nga viti 2012, kur Chelesa e kishte bërë këtë duke e mposhtur Bayernin në finalen e luajtur në Mynih….
© KOHA

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE