Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kampionati amerikan nis këto ditë dhe dukej se shqiptari i vetëm i mbetur në MLS, Shkëlzen Gashi, po rikthehej protagonist pas një viti plot dëmtime, por sot ka ardhur befasia: sulmuesi largohet zyrtarisht nga Colorado Rapids!
Ka qenë vetë klubi amerikan që e ka lënë jashtë ekipi 30-vjeçarin, në prag të sfidës hapëse të kampionatit, kundër Portland Timbers.
Kjo bën që Colorado të lirojë vend për një futbollist ndërkombëtar, ndërkohë që Gashi ishte “Designated Player”, një ndër tre futbollistët më të shtrenjtë për klubin.
Sulmuesi u transferua te Rapids në vitin 2016, nga Basel, ndërsa shënoi 9 gola e dha 4 asiste në sezonin e parë amerikan (Colorado shkoi në play-off), por më pas rendimenti i tij pësoi rënie graduale, me pak minuta e shumë pak gola.
Gjithsesi, Gashi kishte kontratë edhe për vitin 2019, ndaj Rapids është i detyruar ta paguajë, 1.67 milionë dollarë në bazë të kontratës.
Nëse Gashi nuk gjen ekip të ri në 2019, do të paguhet tërësisht nga Colorado, ndërsa në rast se një klub tjetër i ofron kontratë më të ulët, Gashi do të marrë diferencën nga Colorado.
(Kosova Sot)

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE