Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Dyshja e “Djajve të kuq” mund të jetë protagoniste në përballjen mes dy rivalëve të mëdhenj, Manchester Unitedit dhe Liverpoolit, të dielën, në kuadër të Premierligës.
Trajneri i Manchester Unitedit, Ole Gunnar Solskjaer, beson dhe shpreson se Anthony Martial do të jetë i gatshëm për ndeshjen kundër Liverpoolit, ndërsa për Jesse Lingardin ka thënë vetëm se shpreson, transmeton Gazeta Express.

Që të dy këta futbollistë u lënduan në ndeshjen e Ligës së Kampionëve, kundër Paris Saint-Germainit, javën e kaluar. Fillimisht, Solskjaer kishte sugjeruar se ata mund të mos kthehen deri pas tri javëve.

Por, tani gjërat kanë ndryshuar dhe Martiali e Lingardi mund të jenë titullar në derbin më të madh të Anglisë, pasi që të dy kanë punuar shumë ditëve të fundit për t’u shëruar më shpejt.

“Shpresoj dhe mendoj që Anthony do të jetë gati dhe shpresoj që Jesse do të jetë gati, pasi që ata të dy kanë lëndime të ndryshme. Ndoshta shpresoj më shumë sesa që besoj, e njëjta vlen edhe për Anthonyn, por ai mund të luajë”, ka thënë Solskjaer.
“Sidoqoftë, shpresoj që Jesse do të jetë gati. Do ta shohim. Ne i kemi ende dy ditë seanca stërvitore dhe ata duhet të bëhen pjesë e këtyre për të luajtur të dielën”.
Manchester Unitedi e pret në shtëpi Liverpoolin të dielën, në orën 15:05, në kuadër të Premierligës. Kjo ndeshje ka shumë rëndësi pasi që përveç që është derbi më i madh në Angli, “Djajtë e kuq” dëshirojnë t’i prishin punë Liverpoolit në garën për titullin e Premierligës.
Këtë gjë do ta kenë më të lehtë ta bëjnë nëse Martiali dhe Lingardi kthehen në formacion të parë, pasi që këta të dy, bashkë me Marcus Rashfordin, kanë qenë kombinimi i preferuar i Solskjaerit për fazën e sulmit. /Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE