Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

India pritet ta humbasë organizimin e kampionatit botëror të boksit për vitin 2021, pasi një gjë e tillë është kërkuar nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC).
Kjo kërkesë e IOC-së vjen meqë shteti indian së fundi ua ka mohuar hyrjen në vend sportistëve nga Pakistani, shtet me të cilin ka goxha armiqësi, shkruan sot Koha Ditore.
Dhe ky lloj racizmi është përsëritje, pasi India njëjtë veproi edhe në nëntor të vitit të shkuar, kur nuk e pajisi me vizë boksieren nga Kosova, Donjeta Sadiku. Madje asaj nuk iu dha viza as pasi mori pasaportën e Shqipërisë.
IOC-ja, sipas mediave, edhe këtë rast ia ka përmendur Komitetit Olimpik të Indisë. Në fakt, pas këtij rasti e kishte paralajmëruar Indinë, por ky vend shkoi më tutje duke refuzuar edhe hyrjen e dy qitësve të Pakistanit së fundi.
Për boksieren Sadiku ishte hera e dytë që u refuzua nga India, pasi edhe në vitin 2018 e humbi botërorin për të reja për arsye të njëjta..
© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE