Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Interi ka konfirmuar se sulmuesi Lautaro Martinez do të humbasë vizitën e së dielës te Lazio në Serie A pas një dëmtim të kofshës.
Martinez u largua nga loja gjatë fitores 1-0 të Argjentinës kundër Marokut më parë gjatë javës, e cila ishte loja e dytë ndërkombëtare që ai luajti si titullar.
Me të mbërritur në Itali, klubi Nerazzurr ka ftuar lojtarin për vizita mjekësore për të parë shkallën e dëmtimit të tij.
Interi ka njoftuar që 21-vjeçari ka tërhequr muskujt ‘rectus femoris’ në kofshën e djathtë dhe ky dëmtim do të vlerësohet përsëri javën e ardhshme.
The Nerazzurri forward had an MRI scan after developing an issue playing for Argentina against Morocco
Kështu, sulmuesi argjentinas, i cili ishte titullar në të gjitha ndeshjet që nga mungesa e Mauro Icardit, do t’i mungojë Interit të dielën ndaj Lazios.
Tani mbetet për t’u parë nëse Interi do ta rikthej përsëri Icardin, i cili rifilloi trajnimin e plotë të martën. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE