Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrojtësi i krahut të majtë dëshiron të luajë sa më gjatë në skuadrën katalanase.
Jordi Alba është i qetë për të ardhmen, edhe pse ka vetëm një vit kontratë të mbetur me Barcelonën.
Mbrojtësi spanjoll, që luan me Barçën që prej vitit 2012 tha se dëshira e tij e vetme është të vazhdojë karrierën me “blaugranat” pasi e dashuron klubin dhe tifozët.
Nga ana tjetër mbrojtësi tha se nuk pret asgjë nga askush për rinovimin, por do të vazhdojë të bëjë maksimumin në fushë për skuadrën, duke shtuar se ende askush nga drejtuesit nuk i ka bërë të ditur synimet e klubit lidhur me të ardhmen apo çështjen e rinovimit.
“Gjithçka mbetet e njëjtë për mua, kam edhe një vit kontratë dhe nuk e di se çfarë dëshirojnë në klub”, tha Alba.
“Jam i qetë. Duhet të shohim se kur do të vendosin ata që të ulemi të bisedojmë për kontratën e re”
“Sa më përket mua, unë dua të qëndroj në këtë klub të cilin e dashuroj dhe që gjithnjë kam bërë tifo për të, por çështja e kontratës nuk varet nga unë”, përfundoi mbrojtësi spanjoll.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE