Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Eden Hazard, blerja më e re e Real Madridit, e ka njohur edhe një herë tjetër Leo Messin si të pakrahasueshëm me askënd tjetër, në krye të futbollit botëror. Ai e bëri deklaratën përkatëse nga një konferencë shtypi me kombëtaren belge, para ndeshjes kualifikuese me Skocinë, të martën, në kuadrin e “Euro 2020”.Sipas “Mundo Deportivo”, kur u pyet nëse mund ta krahasonte veten me yllin e Barcelonës, Hazard tha me siguri: “Jo, është e pamundur. Është e vërtetë se kemi disa ngjashmëri, por nuk ka vend për krahasime. Jemi të dy trupvegjël dhe të shpejtë…, por ai shënon në të gjitha ndeshjet. Unë nuk e bëj dot këtë gjë. Unë nuk mund të krahasohem me të pakrahasueshmin”.

Një “përulje” e belgut ndaj pesë herë fituesit të “Topit të Artë”. Admirimi i tij për “10” e Barcelonës nuk është i ri.Në fillim të vitit, në një intervistë me HLN, kanalin televiziv të vendit të tij të origjinës, ai, gjithashtu, refuzoi ta krahasonte argjentinasin me Cristiano Ronaldon: “Nuk janë dy, lojtarët më të mirë në histori. Eshtë vetëm një, ai quhet Leo Messi”.Në atë intervistë të vitit 2018, Hazard nënvizonte se i pëlqente shumë të ballafaqohej me Barcelonën dhe Messin. Duke folur për ndeshjen e parë të raundit kualifikues të Ligës së Kampioneve (2017-2018), të luajtur në Londër mes Chelsea dhe Barçës (1-1), ai zbuloi në një intervistë:

“Të tre djemtë e mi ishin në atë ndeshje. Më i madhi është tifoz i zjarrtë i Messit. Ne të gjithë jemi tifozë të Leos.Djemtë dëshironin ta shihnin atë në atë ndeshje, sepse është një lojtar i veçantë. Madje, në atë ndeshje pati një moment kur e mora topin dhe ia pasova gabimisht një lojtari të Barçës. Më vonë më thanë se djali im i madh bërtiti që “babai im mendon se po luan me Barçën…”/Telesport/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE