Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Carlo Ancelotti ka konfirmuar se Marek Hamsik është në negociata dhe dëshiron të ketë një përvojë tjetër në Kinë, kështu që Napoli është i prirur t’i japë atij atë mundësi.
Mesfushori 31-vjeçar tashmë ishte afër një transferimi gjatë afatit kalimtar të verës, por në fund mbeti në Stadio San Paolo.
Sipas raporteve, ai mund të nënshkruajë një kontratë gjatë 48 orëve të ardhshme me Dalian Yifang dhe jo me Guangzhou Evergrande.
Sipas mediumit italian Sportitalia, Dalian Yifang kanë ofruar 25 milionë euro për të blerë reprezentuesin e Sllovakisë.
Hamsik duke u përshëndetur pas ndeshjes me Fabio Quagliarellan (Foto: Francesco Pecoraro/Getty Images/Guliver)
“Ka negociata vazhdimisht, ne duhet ta vlerësojmë së bashku me lojtarin”, konfirmoi Ancelotti për Sky Sport Italia.
“Klubi ka respekt të madh për këtë lojtar, pasi shkroi historinë me Napolin, por nëse dëshiron të ketë një tjetër përvojë, ne synojmë ta bëjmë atë të lumtur”.
Hamsik bëhet përfundimisht legjendë e Napolit, thyen rekordin e Maradonës dhe bëhet golashënuesi më i madh në histori të klubit
“Ka bisedime. Nuk po fsheh asgjë. Sa i përket klubit dhe unë, nëse lojtari dëshiron të provojë këtë përvojë të re, ne jemi të prirur për t’i dhënë atij atë që dëshiron”, përfundoi italiani.
Hamsik ka qenë në Napoli që nga korriku i vitit 2007 dhe mban rekordin e të gjitha kohërave të paraqitjeve për këtë klub, pasi sonte ishte loja e tij e 520-të dhe ndoshta e fundit me 121 gola të shënuara. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE