Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Mbrëmë skuadra e Liverpoolit pësoi një humbjen të thellë prej 3:0 nga Barcelona në kuadër të Ligës së Kampionëve.Me golat e Messit dhe Suarez nga afërsia skuadra e Valverdës pretendon finalen e Madridit, shkruan GazetaBlic.Ndërkaq si lojtari më i dalluar në ndeshjen e mbrëmshme tek Liverpooli ishte, mbrojtësi i krahut Robetson, ku tha se ‘The Reds’ u mposhtën në befasi, pas një loje të mirë.
“Është një gjë e çuditshme, sepse kemi luajtur mirë, por kemi humbur në 3-0”, tha Andy Robertson,“Është e habitshme se si ka ndodhur kjo. “Nuk mund të ndodh e njejta gjë në ndeshjen e kthimit,” shtoi Robertson. “Newcastle është përqendrimi ynë i plotë tani”, përfundoi mbrojtësi.
/GazetaBlic/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE