Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Anthony Joshua bën debutimin e tij të shumëpritur në SHBA pasi u konfirmua se do të luftojë kundër Jarrell Millerit në Madison Square Garden më 1 qershor.

Kjo ndeshje do të paraprijë shumë tjera që boksieri britanik do të zhvilloj për tu bërë kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda.

Ai fillimisht duhet të mbroj tre titujt që posedon (WBO, WBA dhe IBF) dhe të ndeshet me Doentay Wilder për titullin e WBC, shkruan Indeksonline.

Promotori i tij, Eddie Hearn në një intervistë ka thënë se Joshua nuk do të liroj asnjë rrip pasi dëshiron katër titujt.

“Ne nuk duam të lirojmë një nga titujt sepse ne duam luftën e padiskutueshme”, ka thënë Hearn.
“Dua të them, mos më keq, nëse një titull është liruar, do të vazhdonim të luftonim Wilderin por kjo nuk do të ishte lufta e padiskutueshme”.
“Kjo është arsyeja pse ne duam që kjo të ndodhë në nëntor ose dhjetor”.
“Ai do të ketë disa kundërshtar të mundshëm. Pra, pas Millerit, ai ose do të luftojë kundër Ëilder ose një tjetër luftë, më shumë gjasa me Usyk.
“Nëse kërkojmë luftën e padiskutueshme atëherë duhet ta luftojë Usyk, pastaj duhet ta luftojë Pulevin si një tjetër të detyrueshme pas kësaj dhe pastaj ai duhet të luftojë kundër një nga WBA”, ka thënë Hearn.
I fundit boksier si Kampion i Padiskutueshëm ishte Lenox Lewis i cili e ka mbyllur karrierën pa asnjë humbje. /IndeksOnline/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE