Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Alen Halilovic është afër që të kryej një tjetër lëvizje në karrierën e tij.
Pasi kaloi tek Barcelona, ku nuk arriti të fitojë një vend në ekipin e parë, Halilovic luajti si i huazuar tek Gijon.
Kroati këtë edicion kaloi tek Milan nga Hamburgu, ku pas gjysmë viti nuk ka arritur që të bëjë një vend në formacionin e Gattusos.
Tashmë, lojtari po e mendon një tjetër lëvizje. Ai duket se do të transferohet në Turqi.
“Sky Sport Italia” raporton se ish mesfushori i Barcelonës është afër kalimit tek Besiktas, transmeton lajmi.net.
Halilovic ka kontratë me Milan deri në vitin 2021, por pasi nuk ka debutuar ende, ai po shqyrton mundësinë e largimit.
Mbetet të shihet se ku do të vazhdojë lojtari që dikur konsiderohej si “Luka Modric i ardhshëm”. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE