Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Roma ditë më parë ka shkarkuar nga puna trajnerin Eusebio Di Francesco.
Drejtimin e gjigantit italian e ka marrë trajneri Claudio Ranieri, që për të është një rikthim në kryeqytetin italian.
Por mediat italiane në listën e ngushtë për të marrë drejtimin e Romës e kishin futur edhe trajnerin aktual të Kombëtares së Shqipërisë, Christian Panucci.
Ka qenë vetë ish-futbollisti i famshëm italian që ka mohuar kontaktet me klubin e Romës.
“Roma nuk më ka kontaktuar kurrë. Kam dëgjuar zëra, por jo kontakt nga klubi. Ranieri e njeh shumë mirë mjedisin, ai është një romak”, u shpreh Panucci për Corriere dello Sport.
“Ranieri mund të jetë një mjek i mirë për Romën, ka një përvojë të madhe. Nuk do të jetë e lehtë, Roma ka cilësinë e duhur për të marr vendin e katërt, por ka nevojë për punë”, tha Panucci.
Tutje trajneri aktual i Kombëtares, ka thënë se është shumë i lumtur aktualisht në rolin e tij te Shqipëria.
“Jam shumë i lumtur këtu, deri në nëntor kam një kontratë me një federatë shumë serioze, më pas nuk i dihet”.
“Është një punë që më pëlqen shumë, tani jam fokusuar vetëm në aventurën e Kualifikueseve të Evropianit, pjesa tjetër nuk më intereson”, ka deklaruar Panucci.
Shqipëria në muajin mars do të luajë dy ndeshjet e para kualifikuese për EURO 2020, ndaj Turqisë dhe Andorrës. /Telegrafi/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE