Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Kapiteni Conor Coady ishte një lojtar konstant për Wolvesin në muajt e fundit.
Në fakt, 26-vjeçari është i vetmi lojtar nga një klub i Premier Ligës i cili ka luajtur çdo minutë të çdo ndeshje në të gjitha garat këtë sezon.
Coady ka qenë i përfshirë në çdo sekondë të 46 ndeshjeve të klubit, duke përfshirë FA Cup dhe Carabao Cup, duke ndihmuar ekipin e tij të renditet në vendin e shtatë në tabelë, pozita më e mirë për 39 vjet, përcjell lajmi.net.
Wolvesin mund të luajë në Europa Ligë sezonin e ardhshëm, nëse Manchester City fiton në finalen e FA Cup ndaj Watford.
‘’Sezonin e kaluar kemi ëndërruar të luajmë në Premier Ligë – çdo lojtarë në dhomat e zhveshjes e ëndërroi një të tillë’’.
‘’Shpresojmë që sezonin tjetër do jemi në Evropë. E meritojmë pas kësaj kampanja fantastike’’, përfundoi ai. /Lajmi.net/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE