Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Sezoni për Diego Costa përfundoi që pas ndeshjes me Barcelonën, kur u dëbua me karton të kuq dhe më pas u pezullua me 8 ndeshje për shkak të sulmit me fjalë të rënda ndaj gjyqtarit kryesor.
Pavarësisht se klubi madrilen e apeloi çështjen, dënimi për sulmuesin nuk u rivlerësua dhe mbeti në fuqi pezullimi me 8 ndeshje.
Të mërkurën klubi ka nisur një sanksion ndaj lojtarit edhe pse nuk dihet masa që do të marrin ndaj tij. Kjo është bërë për shkakun se lojtari ka dëmtuar skuadrën dhe klubin me sjelljen e tij.
Në shenjë revolte ndaj këtij ndëshkimi Diego Costa është paraqitur në qendrën stërvitore ditën e enjte, por nuk ka zbritur për asnjë moment të stërvitet me shokët e skuadrës, edhe pse për të nuk është raportuar ndonjë çështje e veçantë apo ndonjë dëmtim.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE