Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Presidenti i Lyonit, Jean Michel Aulas, e ka bërë një deklaratë befasuese para përballjes së klubit të tij kundër Barcelonës, sonte në orën 21:00, në kuadër të fazës së 1/8 të finales së Ligës së Kampionëve.
Michel Aulas pretendon se ylli argjentinas i “Blaugranëve”, Lionel Messi, nuk ka qenë asnjëherë në formën e tij më të mirë në ndeshjet kundër Lyonit, në të kaluarën, transmeton Gazeta Express.
Në një intervistë të gjatë për gazetën franceze “Le Figaro”, Aulas u shpreh i bindur se Cristiano Ronaldo është lojtari ë i mirë që ai e ka parë ndonjëherë të luajë kundër Lyonit.
“Lionel Messi? Messi nuk ka qenë asnjëherë shumë mbresëlënës në ndeshjet kundër neve, për dallim nga Cristiano Ronaldo. Unë e mbaj mend ndeshjen kundër Manchester Unitedit me Ronaldon, në vitin 2004”, ka thënë Aulas.
“Ne ishim në epërsi me rezultat 2:0 në pjesën e parë dhe pastaj në ndeshje hyri Cristiano Ronaldo. Ai është një lojtar tejet i mrekullueshëm. Kemi luajtur përballë shumë lojtarëve të tyre dhe do të jetë interesante të përballemi me Barcelonën këtë javë”.
“Florentino Perez? Ai është elegant dhe i edukuar, një president i vërtetë. Doni të flas më shumë për Messin? Nuk të përqendrohemi vetëm te Messi, duhet të tentojmë dhe ta mbajnë të gjithë Barcelonën të heshtur”.
Lyoni do ta presë sonte, në orën 21:00, në shtëpi Barcelonën, ku do të tentojë ta ndalojë Messit dhe bashkëlojtarët e tij. Përkundër deklaratave të Aulas, francezët s’do ta kenë të lehtë ta ndalin argjentinasin, i cili i ka shënuar 30 gola dhe i ka asistuar 17 të tjera në 30 ndeshje të këtij sezoni./Gazeta Express/

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE