Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët 30 prill 2019 – 13:04 Drejtori i Ajaxit zbulon mënyrën se si i motivoi lojtarët Klubi holandez e eliminoi Real Madridin dhe Juventusin në rrugën drejt gjysmëfinaleve të Ligës së Kampionëve. Drejtori ekzekutiv i klubit ka treguar se këtë gjë e ka arritur duke i mbajtur yjet në skuadër. Ish-portieri legjendar i Manchester Unitedit, tani drejtor i Ajaxit, Edwin van der Sar, thotë se gjashtë nga yjet e talentuar të skuadrës ishin ftuar në një takim gjatë verës, ku u inkurajuan që të vazhdojnë të qëndrojnë te klubi holandez. Andre Onana, Matthijs de Ligt, Donny van de Beek, Frenkie de Jong, Justin Kluivert, Kasper Dolberg dhe David Neres e kishin shikuar një video ku ata krahasoheshin me legjendat e Ajaxit që kishin luajtur në pozitat e tyre. Van der Sari dhe drejtori sportiv i klubit, Marc Overmars, e organizuan këtë takim dhe vetëm Kluiverti – i cili shkoi në Romë vitin e kaluar – u largua nga klubi. “Ne u thamë: “Nëse doni të jeni legjenda në Ajax, duhet të fitoni diçka të madhe”. Në sytë e mi, kjo ishte me të vërtetë motivuese”, ka zbuluar Van Der Sari për The Guardian. “Ata kishin besim te klubi. Ne kishim nevojë që të flisnim me lojtarët më të rinj: “Na prisni, na besoni. Ne do të sigurohemi që ta kemi një skuadër që do të i sfidojë të tjerat”. Kjo gjë e nxiti mrekullinë te ne”. “Gjatë 20 vjetëve të fundit, shumë gjëra kanë ndryshuar në botën e futbollit, veçanërisht në aspektin komercial. Shumë klube e kanë humbur perspektivën e asaj që futbolli është. Për ne, ën Ajax, gjithçka ka të bëjë me futbollin”. (Kosova Sot) gazeta Kosovare lojtaret Drejtori ajax

Një statistikë tjetër tregon që Leo Messi është duke zhvilluar edhe një sezon fantastik.
Lionel Messi po shkëlqen në La Liga, teksa kryeson renditjen e golashënuesve me 16 gola të shënuar.
Por, argjentinasi nuk ngelet prapa pas as për sa i takon asistimeve. Ai numëron 10 të tilla deri më tani, katër më shumë se vendi i dytë që mbahet nga Pablo Sarabia i Sevillas.
Një statistikë tregon që Messi i vetëm këtë stinor, është po aq produktiv sa e gjithë skuadra e Real Madridit.
Los Blancos kanë realizuar vetëm 26 gola në La Liga këtë stinor, kurse Messi ka kontribuar në 26 gola të Barçës, duke realizuar 16 dhe asistuar në 10.
Me formën që po kalon pesë herë fituesi i Topit të Artë, duket se do ta udhëheqë Barcelonën drejt një titulli tjetër në Spanjë.

Slider

Na Ndiqni

INSTAGRAM

YOUTUBE